Maciej Margas nominowany do Grand Press Photo 2021!

Maciej Margas nominowany do Grand Press Photo 2021!

 

Kilka dni temu dotarła do nas wiadomość o nominacji Macieja Margasa do finału Grand Press Photo 2021. Ta nominacja to dla naszego zespołu olbrzymia duma, zaszczyt, oraz wyróżnienie!

Kiedy 23.10.2021 opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego łamiący tzw. kompromis aborcyjny, wielu Warszawiaków wyszło na ulicę, żeby wyrazić swój sprzeciw. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, jak wielka będzie przez najbliższe dni skala protestów w całej Polsce.

 

Niewiele myśląc, Maciej Margas pojechał na miasto z dronem, choć myślał, że całe zgromadzenie zakończy się na ul. Nowogrodzkiej. Później jednak tłum ludzi ruszył w kierunku Żoliborza, a Maciej prawdopodobnie jako pierwszy pokazał skalę protestu, używając do tego swojej ulubionej perspektywy – powietrznej.

 

Przez kilka dni, działając jak redakcja, Ekipa POLAND ON AIR pokazała obrazy, jakich nie nagrała żadna stacja telewizyjna.

Przez kolejne dni, mimo pandemii i złej pogody, filmowaliśmy rosnącą skalę protestów w Warszawie. Kiedy jedna z telewizji mówiła o kilkudziesięciu demonstrantach, my pokazaliśmy morze ludzi idących z Żoliborza w kierunku centrum Warszawy. Było ich już kilkadziesiąt razy więcej, niż na początku.

marsznawarszawe

Kulminacją protestów, które rozlały się po całej Polsce, był „Marsz na Warszawę”, w którym wzięło udział ponad 100 tysięcy ludzi. Szacuje się, że to największe zgromadzenie w Polsce od 1989 roku. Podczas tego wydarzenia powstała fotografia, za którą Maciej Margas został nominowany do nagrody Grand Press Photo 2021 w kat. Wydarzenia. Powstała ona w przerwie między kręceniem ujęć filmowych.

marsz na warszawe

Czy było warto się zaangażować? Oczywiście. Abstrahując od wszelkich poglądów – pokazaliśmy wydarzenia ważne w skali miasta, oraz w skali całego kraju.

Zrobiliśmy to niezależnie, pokazując fakty – z których wnioski każdy może wyciągnąć sam.

Nasze ujęcia były wykorzystane m.in. przez Reutersa, TVN, oraz wiele zagranicznych telewizji. Fotografia Macieja z tego samego dnia wylądowała na okładce Angory.

Był to dla nas trudny i bardzo pracowity czas – kontaktowało się z nami mnóstwo ludzi, spotkało nas sporo hejtu – że mieliśmy pokazywać ładne widoki, a nie wchodzić w politykę. Na szczęście jeszcze więcej było komentarzy pozytywnych.

 

Protesty się zakończyły i różnych przyczyn straciły tak duże poparcie społeczne. Mimo wszystko mamy nadzieję, że ta fotografia będzie przypominała o tym, że młodzi ludzie (których na protestach było najwięcej) potrafią się zorganizować, i że nie jest im obojętne w jakim kraju żyją i będą żyć.

 

Zrobiliśmy coś ważnego, a nominacja do nagrody Grand Press Photo 2021, niezależnie poglądów politycznych, to potwierdza.

Zagłosuj na najlepsze zdjęcie Grand Press Photo 2021 w głosowaniu internautów: https://www.press.pl/glosowanie/grand-press-photo-2021/ !

W 2016 roku Maciej Margas został nagrodzony I. miejscem w kat. Środowsko Grand Press Photo za „Planetę Warszawę”.

0