20 rzeczy, które zobaczysz w Polsce tylko z lotu ptaka – POLAND ON AIR
Polska potrafi zaskoczyć! Jeśli już nas obserwujesz, to wiesz, że aby wydać album o Polsce z lotu ptaka, tudzież podczas kręcenia filmów na nasz kanał YouTube, zjechaliśmy i oblecieliśmy Polskę wzdłuż i wszerz. Łącznie spędziliśmy w powietrzu już tyle czasu, że chyba z powodzeniem moglibyśmy próbować swoich sił w liniach lotniczych 😉 Jednak zawsze dużo bardziej od samych samolotów czy śmigłowców, interesuje nas to co z nich widać. Dlatego przed lotami precyzyjnie ustalamy trasy, a także wysokość lotu w danym miejscu, dopasowując się także do pory dnia.
Na niektóre widoki Polski z lotu ptaka jesteśmy przygotowani, jednak wciąż zdarza się, że coś potrafi nas zaskoczyć, zadziwić, a nieraz zachwycić. Spojrzenie z lotu ptaka pomaga nam zrozumieć dane miasto czy region. Pozwala zmienić perspektywę – w końcu z góry widać więcej. Czasem przebywamy w jakimś większym założeniu urbanistycznym, nawet nie zdając sobie z tego sprawy…
Poniżej przygotowaliśmy naszą subiektywną listę 20 największych odkryć i zachwytów, na które natrafiliśmy podziwiając Polskę z lotu ptaka 🙂 Większość zdjęć wykonaliśmy aby wydać nasz album o Polsce – POLSKA Z NIEBA, ale kilka miejsc sfotografowaliśmy także przy okazji innych projektów.
20. Miasto na wyspach
Zaczynamy od dosyć nieoczywistej obserwacji dotyczącej stolicy Dolnego Śląska, która chyba nie funkcjonuje w powszechnej świadomości. Otóż duża część Wrocławia położona jest… na wyspach! A dokładniej na 12 wyspach (oraz pomniejszych wysepkach) utworzonych przez Odrę i jej odnogi. Ostrów Tumski przed wiekami również tworzył wyspę, dopóki w XIX w. jedno z okrążających go ramion Odry nie zostało zasypane. A skoro są tu wyspy, to muszą być i mosty – tych we Wrocławiu, według spisu Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, jest aż 101 (+ 33 kładki).
19. Gitarowy park pianisty
W widocznym w środku kadru dworku w Żelazowej Woli, w 1810 roku, urodził się wybitny polski kompozytor i pianista – Fryderyk Chopin. Znajdujący się pół godziny drogi od granic Warszawy park z powietrza nie przypomina jednak uwielbianego przez Chopina pianina, a… gitarę. Widzicie to? Ciekawe, czy projektanci parkowych ścieżek byli świadomi takiej sytuacji 🙂
18. Gwiazda Opolszczyzny
Tego się nie spodziewaliśmy! Podczas lotu nad województwem opolskim, nadlecieliśmy nad urokliwą Nysę. Wtem, w dole zobaczyliśmy… gwiazdę. Po prostu pięcioramienną gwiazdę. Jak sprawdziliśmy później, jest to Fort Prusy będący częścią większego założenia, jakbym była Twierdza Nysa. Fortyfikacje zresztą jeszcze nieraz się w tym zestawieniu pojawią 🙂 Fotografia pochodzi z albumu o Górnym Śląsku i woj. śląskim SILESIA ON AIR.
17. Przymorskie jeziora
Żeby wlecieć nad Słowiński Park Narodowy celem wykonania zdjęć, musieliśmy wzbić się samolotem na wysokość ok. 1500 metrów nad ziemią. Z tego pułapu można było w jednym kadrze uchwycić cały Słowiński Park Narodowy wraz z jego rozległymi, olbrzymimi wydmami. Jednak, to czego wcześniej sobie nie uświadamialiśmy, to jak właściwie wygląda polska linia brzegowa. Ciągnące się kilometrami niczym szlaczek plaże są hipnotyzujące.
Niemniej ciekawe są wielkie jeziora, oddzielone od morza wąskimi pasmami lądu. Z powietrza widać, jakie są ogromne! Kiedyś one również tworzyły Bałtyk – dopóki wydmy nie oddzieliły ich od morza. Tak zresztą częściowo powstał Słowiński Park Narodowy – działalność człowieka w tym miejscu odsłoniła wydmy, które od setek lat nieustannie się przesypują, zmieniając swój kształt. Spojrzenie z lotu ptaka, które prezentuje nasz album o Polce, pozwala nam pojąć rozmiar tego miejsca.
16. Człowiek wobec potęgi natury
A skoro jesteśmy już przy Słowińskim Parku Narodowym, to zaskoczyła nas tu jeszcze jedna rzecz. Pośród wydm, wytyczonymi ścieżkami, spacerowali turyści – jednak tych byliśmy w stanie zobaczyć dopiero podczas przeglądania zdjęć, po sesji – mimo, iż były one robione na ogniskowych rzędu 300-400mm. Na żywo ludzie pośród wydm wydawali się drobni jak… pchełki 🙂 Nie było ich widać gołym okiem. Takie widoki udowadniają jak mali jesteśmy wobec potęgi natury.
15. Miasto idealne
Założony w przez Jana Zamoyskiego w XVI-wieku Zamość nazywany jest miastem idealnym. Ten renesansowy koncept widać tu m.in. poprzez symetryczny układ miasta, czy jego antropomorficzny zamysł (Pałac Zamoyskich jako głowa miasta, Rynek Wielki jako serce…). Kiedy ogląda się Zamość z powietrza, nasuwa się jedno pytanie – jakim cudem udało się Zamoyskiemu, oraz pochodzącemu z włoskiej Padwy projektantowi miasta Bernardo Morando, stworzyć tak kompletne założenie kilka wieków temu? W tamtych czasach nie mogli przecież spojrzeć na miasto tak jak my – “z lotu ptaka”…
14. Mała Małopolska
Południe Małopolski to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Jednak tym, co nas szczególne zauroczyło w tej części Małopolski, było to jak z powietrza wszystko wydaje się blisko siebie. Będąc w rejonie Pienin mogliśmy z powodzeniem wykonać zdjęcia Tatr, Gorców, Jeziora Czorsztyńskiego, a nawet Babiej Góry. Odległości, które z poziomu ziemi wydają się dosyć spore, z powietrza są znacznie mniejsze.
13. Chemiczny Basen
To było jedno z odkryć, które rzuciło nam się w oczy już na etapie oglądania zdjęć satelitarnych Polski. Ten wielki zbiornik znajduje się pod dolnośląskim Lubinem, i jest to dokładnie Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” – związany z produkcją miedzi. Zbiornik jest tak wielki, że widać go nawet z kosmosu! Musieliśmy uwiecznić go do naszego albumu o Polsce z lotu ptaka 🙂
12. Granica na Odrze
To było jedno z tych odkryć, które wbiły nas w fotel. Lecąc w stronę Wolina, wzdłuż Odry, nagle ta 2. największa polska rzeka… rozdwoiła się. Jak się okazało, ciągnące się kilometrami tereny między wschodnią a zachodnią Odrą tworzą Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry. Przez II Wojną Światową Niemcy próbowali te tereny okiełznać, jednak ze względu na ich trudny, podmokły charakter, oraz przebiegającą tędy nową granicę państw, po 1945 zaniechano prac w tym miejscu. Po dawnych próbach pozostała sieć kanałów oraz stare urządzenia hydrotechniczne, a natura powróciła tu do stanu sprzed lat. Po drugiej stronie widocznej na zdjęciu Odry znajdują się już Niemcy, a sam widok tak nietypowej naturalnej granicy państw, wygląda jak nie z tego świata.
11. Najjaśniejsze miasto w Polsce
Gdzie nocą jest najjaśniej? Tam, gdzie podświetlonych jest wiele terenów bez ścisłej zabudowy. Takimi miejscami są np. lotniska, czy wielki i pusty Plac Defilad w Warszawie. Jednak miastem, które w naszym odczuciu jest całościowo najjaśniejsze… są Katowice! Efekt ten stolica Górnego Śląska zawdzięcza rozległym placom w centrum, odsłoniętemu dworcowi, ale też wielkim trasom oraz węzłom drogowym otaczającym miasto. Cała Aglomeracja Śląska tworzy bodaj najjaśniejszy obszar Polski – Warszawa również jest jasna, ale w pewnym momencie się kończy. A miasta na Górnym Śląsku ciągną się jedno za drugim…
10. Kraina Wielkich Jezior
Kiedy jesteśmy nad jeziorem, raczej ciężko nam ocenić jego wielkość. Ale z lotu ptaka to co innego 🙂 Lot nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi obfitował we wspaniałe widoki, i dopiero z powietrza na własne oczy zobaczyliśmy, skąd wzięła się nazwa tej krainy 🙂 Na zdjęciu – największe jezioro w Polsce, Śniardwy, na pierwszym planie – Mikołajki.
9. Gwiazda Podkarpacia / Gwiazda Pomorza
Miasta i obiekty wybudowane na planach różnorakich gwiazd i gwiazdek to zaskakująco częsty widok w Polsce z lotu ptaka – a przede wszystkim bardzo fotogeniczny. Chcielibyśmy w tym miejscu wyróżnić dwa miejsca.
Gwiazda Podkarpacia znajduje się w położonym niedaleko Rzeszowa Łańcucie. Niegdyś Zamek z funkcją obronną, przekształcony został w reprezentacyjny pałac. Łańcut z lotu ptaka robi olbrzymie wrażenie!
Gwiazda Pomorza zaskoczy nawet mieszkańców tego miasta 🙂 Wiedzieliście, że Gdańsk otacza pierścień bastionów wzorowanych na niderlandzkich, XVII-wiecznych fortyfikacjach? Wraz ze wspaniałą architekturą tego miasta i Bałtykiem w oddali tworzą one niezwykły krajobraz stolicy Pomorza. To bardzo spektakularny zabytek jeszcze z czasów I Rzeczpospolitej. Pod linkiem znajdziesz galerię fotoobrazów z Trójmiasta 🙂
8. Zimowe abstrakcje
Zima jest trudną porą roku do fotografowania. Marznące palce nóg i rąk, czy kilka warstw ubrań, skutecznie uprzykrzają życie fotografom lotniczym. Z drugiej strony – odkąd fotografujemy z powietrza zimą, zaczęliśmy odkrywać wokół nas zupełnie nowe przestrzenie. Przykładem niech będzie fotografia powyżej – przedstawia ona… skutą lodem marinę w Gdyni. Choć na pierwszy rzut oka obraz ten bardziej przypomina grafikę, lub zdjęcie spod mikroskopu 🙂
7. Warszawska oś
Warszawa pełna jest ciekawostek, związanych głównie z jej burzliwą historią. Nowoczesne fragmenty Warszawy sąsiadują z jej historyczną tkanką, co znakomicie widać z lotu ptaka. Jednym z ciekawszych zabytków Warszawy, pochodzącym jeszcze z XVIII w. jest zabudowa Południowego Śródmieścia. I nie mamy tu na myśli budynków jako takich (choć akurat ta część Warszawy lepiej niż inne przetrwała II Wojnę Światową). Zwróćcie uwagę na charakterystyczny układ widocznych w dolnej części zdjęcia gwiaździstych placów – tworzących prostą linię (biegnącą w poprzek kadru) placów Politechniki, Zbawiciela (z zielonym kościołem), i Placu na Rozdrożu. Zostały one wytyczone za panowania ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego – i były częścią szlaku wiodącego od Zamku Ujazdowskiego do Pola Elekcyjnego na Woli – Drogi Królewskiej. Całe założenie jest dziś jednym z niewielu tak zaplanowanych układów urbanistycznych Warszawy – Osi Stanisławowskiej. Poza samą linią osi powstał wtedy także m.in. Plac Unii Lubelskiej.
6. Turkusowe Jezioro
O znajdującym się pod Koninem turkusowym jeziorze co jakiś czas robi się głośno na portalach internetowych. Kolor wody tego zbiornika wodnego wręcz zachęca do kąpieli, przypominając egzotyczne destynacje wakacyjne. Jednak nic bardziej mylnego! Woda zawdzięcza swój kolor odprowadzanym tu opadom z elektrowni i jest silnie trująca. Ale jak ładnie wygląda z powietrza…
5. Geometryczna Łódź
Łódź to młode polskie miasto, w którym gospodarczy i demograficzny boom nastąpił w XIX. wieku. Przemysłowy ośrodek został rozrysowany jak od linijki, w stylu nowojorskim. Stąd jest to chyba jedyne miasto w Polsce z tak długimi perspektywami ulic, oraz charakterystycznymi kwartałami, widocznymi jedynie z powietrza.
4. Bezludna wyspa
Podczas lotu nad Warmią polecieliśmy w kierunku Mierzei Wiślanej. Wtem, niedaleko przekopu, naszym oczom ukazał się dziwny okrąg w wodzie, kilkaset metrów od brzegu. Okazało się, że jest to bezludna Wyspa Estyjska, która powstaje z ziemi wykopanej podczas budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Docelowo ma być miejscem odpoczynku dla wielu gatunków ptaków. Dwie podobne wyspy, które widzieliśmy z powietrza, powstają obecnie na Zalewie Szczecińskim.
3. Planty w Krakowie
Kraków to jedno z najważniejszych polskich miast. Największy rynek w Europie (200x200m!), Bazylika Mariacka, Sukiennice, czy dumnie górujący nad miastem Zamek na Wawelu – to symbole nie tylko Krakowa, ale i całej Polski. Jednak dopóki nie polecieliśmy nad Krakowem samolotem, nie wiedzieliśmy jak wspaniale krakowska starówka otoczona jest przez miejskie planty! Pierścień parkowy powstał w XIX wieku w miejscu zburzonych murów miejskich, i wraz z zabudową wewnątrz oraz na zewnątrz plantów, tworzy wspaniałą kompozycję. Widoczną jedynie z powietrza. Przy okazji warto zobaczyć nasze Fotoobrazy z Małopolski.:)
2. Największa pustynia w Europie
O istnieniu Pustyni Błędowskiej wie każdy – w końcu jest to jeden z polskich “naj-ów” – największa pustynia w Europie. Ale jak ona właściwie wygląda? To najlepiej widać z powietrza 🙂
Pustynia Błędowska znajduje się na granicy woj. śląskiego i małopolskiego. Nie jest ona jednak dziełem natury, a człowieka. Przez kilka wieków masowo wycinano tutejsze lasy na potrzeby hut srebra i ołowiu. Obecnie pustynia jest powoli zalesiana, ale póki co funkcjonuje jako popularne miejsce wycieczek oraz sesji ślubnych. Ew. sesji do albumu o Polsce z Nieba 😉
1. RyBBa
Rodzinne miasto Aleksandry – Bielsko-Biała – zaskoczyło nas niecodziennym odkryciem. Okazało się, że starówka w Bielsku układa się w kształt… ryby. Widzicie ją? Widoczny po lewej Zamek Sułkowskich to “oko” RyBBy. Lekko zaokrąglony budynek w prawej części zdjęcia to z kolei jej ogonek. Resztę niech podpowie Wam wyobraźnia 😉 Jest to jednak przypadek, bo z rybołówstwem Bielsko-Biała ma raczej niewiele wspólnego… ale kto nie chciałby mieć na ścianie takiej ryBBki? 😉
Zgadzacie się z naszym wyborem? Nie był łatwi, jest jeszcze wiele intrygujących miejsc, które mogłyby się znaleźć w naszym zestawieniu 🙂
Co Was najbardziej zaskoczyło? Dajcie znać w komentarzach!
Chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc w Polsce z lotu ptaka? Zamów nasz album 🙂
-
Album Bielsko-Biała i okolice z lotu ptaka99,00 zł z vat
-
POLSKA Z NIEBA – Album o Polsce z lotu ptaka – POLAND FROM THE SKY199,00 zł z vat
No Comments